Data wydruku: 2024-10-18 10:32:26

Biuletyn Informacji Publicznej Miasta Rzeszowa

e-mail: umrz@erzeszow.pl www: bip.erzeszow.pl

Schemat kontroli przedsiębiorców

Załącznik nr 1 do Zarządzenia Nr 0050/522/2024
Prezydenta Miasta Rzeszowa z dnia 1 października 2024 r.

Schemat procedury kontroli przedsiębiorców prowadzących żłobki i kluby dziecięce, przedsiębiorców zatrudniających dziennych opiekunów oraz przedsiębiorców, którym przyznano środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację niektórych zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej.

Przygotowanie i przebieg kontroli żłobków, klubów dziecięcych, dziennych opiekunów oraz przedsiębiorców, którym przyznano środki z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację niektórych zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej odbywa się zgodnie z ustawą Prawo przedsiębiorców, ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych w następujący sposób:
1) W pierwszym etapie następuje analiza prawdopodobieństwa naruszenia prawa. Zgodnie z art. 47 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, kontrole planuje się i przeprowadza po uprzednim dokonaniu analizy prawdopodobieństwa naruszenia prawa w ramach wykonywania działalności gospodarczej.
2) Zawiadomienie przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli. Organ kontroli zgodnie z art. 48 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców, zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. Kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta w terminie 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia. Na wniosek przedsiębiorcy kontrola może być wszczęta przed upływem 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia. Zawiadomienia przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli nie dokonuje się w przypadkach określonych w art. 48 ust. 11 ustawy Prawo przedsiębiorców.
3) Przeprowadzenie czynności kontrolnych w zakresie i w czasie określonym w upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli. Czynności kontrolne mogą być wykonywane przez pracowników organu kontroli po okazaniu przedsiębiorcy albo osobie przez niego upoważnionej legitymacji służbowej upoważniającej do wykonywania takich czynności oraz po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Kontrola jest przeprowadzana w zakresie określonym w upoważnieniu do przeprowadzenia kontroli. Kontrolę przeprowadza się w siedzibie przedsiębiorcy, w miejscu wykonywania działalności gospodarczej oraz w godzinach pracy lub w czasie faktycznego wykonywania działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę. Poszczególne czynności kontrolne mogą być przeprowadzane również w siedzibie organu kontroli, jeżeli może to usprawnić prowadzenie kontroli. Nie można równocześnie podejmować i prowadzić więcej niż jednej kontroli działalności przedsiębiorcy z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 54 ust. 1 ustawy Prawo przedsiębiorców.
4) Sporządzenie protokołu kontroli. Ustalenia kontroli zamieszcza się w protokole kontroli, na podstawie którego wydaje się zalecenia pokontrolne i wyznacza termin usunięcia naruszeń warunków wykonywania działalności gospodarczej.
5) Doręczenie protokołu z kontroli. Kontrolowanemu przedsiębiorcy lub osobie upoważnionej doręcza się protokół z kontroli. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości u przedsiębiorcy, organ sprawujący nadzór zobowiązuje go do usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości w wyznaczonym terminie.
6) Zalecenia pokontrolne. Po upływie terminu wyznaczonego na usuniecie nieprawidłowości prowadzone są czynności w celu zbadania czy i w jakim zakresie są realizowane zalecenia pokontrolne. Nieusunięcie nieprawidłowości skutkuje w przypadku przedsiębiorców prowadzących:
a) żłobki i kluby dziecięce wykreśleniem z rejestru żłobków, klubów dziecięcych,
b) dziennego opiekuna wykreśleniem z wykazu podmiotu zatrudniającego dziennego opiekuna, osobę, o której mowa w art. 36 ust. 1 pkt 1 ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, lub dziennego opiekuna oraz rozwiązuje umowę z dziennym opiekunem zatrudnianym przez gminę bez zachowania okresu wypowiedzenia,
c) przedsiębiorcy, któremu przyznano dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację niektórych zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej, rozwiązaniem umowy, jak również obowiązkiem zwrotu środków.
7) Kontrola interwencyjna/doraźna. Oprócz działalności kontrolnej planowej podejmowane są tzw. kontrole interwencyjne w przypadkach określonych w art. 47 ust. 2 ustawy Prawo przedsiębiorców. Kontrole interwencyjne przeprowadzane są w przypadku powzięcia uzasadnionego podejrzenia zagrożenia życia lub zdrowia, popełnienia przestępstwa lub wykroczenia, innego naruszenia prawnego zakazu lub niedopełnienia prawnego obowiązku, w wyniku wykonywania działalności gospodarczej objętej kontrolą.